EN

Otomotiv Taşımacılığı

Lojistik Çözüm Ortağı

Otomotiv taşımacılığı hizmeti, endüstriyel anlamda ya da bireysel olarak ihtiyaç olunabilecek bir lojistik türü olarak öne çıkar. Daha çok endüstriyel anlamda ihtiyaç olunduğu gibi lojistik anlamda kendine özel dinamikleri olan bir yöntem olarak da tanımlanabilir. Özel taşıma sistemleri ve araçlarını gerektirdiğinden son derece profesyonel yaklaşımlarla yapılması gerekir.

Endüstriyel olarak otomobil taşımacılığı, fabrikalarda üretilen otomobillerin retail ve satış noktalarına ya da direkt olarak ilk müşterisine ulaştırılması anlamına gelir. Aynı şekilde otomotiv yedek parça taşımacılığı gibi hizmetler de aynı başlıklar altında değerlendirilir. Bu doğrultuda kullanılacak olan taşıma araçlarının, otomobiller için özel tasarlanmış olması gerekmektedir. Transit taşımacılık süresince kullanılan araçlar otomobil taşıması için uygun olmadığı gibi güvenliği de ihlal ederler.

Avrupa Otomobil Taşımacılığı

Avrupa otomobil nakliye ve yedek parça taşımacılığı, otomobillerin ya da yedek parçaların Avrupa ülkelerindeki konumlara üretim noktasından taşınmasını hedefleyen bir lojistik hizmetidir. Özellikle Almanya nakliye gibi taşımacılık başlıklarının öne çıktığı bu hizmet türünde, araçların transit ya da denizyolu ile taşınması amaçlanır. Araç nakliyeciliği sürecinde transit taşıma olanaklarının ve karayolu lojistiğinin yetersiz olduğu durumlarda diğer yaklaşımlardan yararlanılabilir. Bu yaklaşımlar arasında en çok tercih edilenlerden biri de denizyolu taşımacılığı olarak öne çıkar.

Deniz yolu taşımacılığı otomobillerin ya da araçların güvenli şekilde taşınabilmesi için en uygun yöntemlerden biri olmakla birlikte son derece güvenlidir de. Fakat denizyolu lojistiği, genel olarak otomobil taşımacılığı sürecinde tek başına yetersiz olan bir yöntemdir. Bu yüzden otomobil taşımacılığında intermodal taşımacılık yöntemi olarak da adlandırılan entegre taşımacılık çözümlerinin kullanılması gerekir. Kombine taşımacılık hizmetleri, bir noktadan diğer noktaya birden fazla lojistik yönteminin kullanılmasını gerektiren bir çözümdür. Böylelikle, denizyolunun tek başına yetersiz kaldığı durumlarda araçların taşınacakları noktaya limanlardan karayolu bağlantıları kullanılarak taşıma gerçekleştirilir.

Intermodal Lojistik Yaklaşımının Araç Taşıma Sürecindeki Avantajları

Intermodal lojistik yaklaşımı, otomobil taşımacılığı için en uygun yöntemlerden biri olmakla birlikte son derece maliyet odaklı bir çözüm olarak da öne çıkar. Bu doğrultuda nakliye yapılacak nokta ne kadar uzak olursa olsun gerekli lojistik hesaplamalar yapıldıktan sonra en uygun ve en hızlı yöntem kullanılır. Özellikle uluslararası nakliyecilik veya Almanya nakliye gibi başlıklarda etkili olan intermodal taşımacılık, otomobil taşımacılığı konusunda da büyük avantajlar sağlayan bir yöntem olarak yorumlanabilir.

 

7/24 Müşteri Hizmetleri
Sorularınız İçin Bize Ulaşın!