EN

Fuar Taşımacılığı

Lojistik Çözüm Ortağı

Fuar taşımacılığı; seminer, fuar, sempozyum ve benzeri etkinliklerde gerekli olan stant ve ekipmanların istenilen lokasyona taşınmasını ifade eden bir lojistik hizmetidir. Fuar taşımacılığı, özellikle kurumsal şirketlerin ihtiyaçlarına yanıt veren bir lojistik türü olmakla birlikte farklı taşımacılık yaklaşımlarının kullanılmasını gerektiren bir hizmet olarak da öne çıkar. Bu doğrultuda fuar taşımacılığı için birtakım prosedürlerin uygulanması hem maliyet odaklı hizmet için hem de taşınacak olan ekipmanların güvenliği açısından son derece önemlidir.

Fuar Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Fuar taşımacılığı kapsamında, profesyonel şirketlerin ya da üniversite gibi akademik kurumların etkinlikleri için taşımaları gereken ekipmanlar taşınır. Bu doğrultuda fuar lojistiği, taşıma yapılacak olan noktanın uzaklığına göre ya da o noktaya olan karayolu olanaklarına göre farklı lojistik yaklaşımların kullanılması ile gerçekleşir. Eğer taşıma yapılacak nokta yakın bir konumda ise, genellikle karayolu lojistik yöntemleri kullanılır. Fakat eğer gerçekleşecek olan fuar şehir dışında ya da uluslararası düzeyde bir uzaklıkta ise farklı lojistik olanaklardan yararlanılması gerekir.

Fuar taşıma hizmetleri, ülkeler arası düzeyde bir gereksinim olduğu taktirde bütünleşik yöntemlerden yararlanabilir. Teslimat yapılacak olan konum denizaşırı bir uzaklıktaysa genel olarak denizyolu taşımacılığı yöntemlerinden yararlanılabilir. Fakat denizyolu taşımacılığı ve karayolu lojistiği gibi yöntemlerin yetersiz olduğu durumlarda ise havayolu fuar taşımacılığı gibi yöntemlere başvurulabilir. Bu noktada da taşıması yapılacak olan ekipmanların havayolu kargosu ile taşınabilmesi için prosedürleri önceden belirlenmiş ağırlık, boyut gibi birtakım kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir.

Fuar Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Fuar ve benzeri organizasyonlar için gerekli olan ekipmanların taşınması, hassasiyet gerektiren bir süreçtir. Bu doğrultuda, kullanılacak olan lojistik yöntemler, ürünlerin güvenli bir şekilde taşınması için gerekli önlemleri de kapsamalıdır. Özellikle uluslararası nakliye olanaklarının kullanımını gerektirecek bir uzaklık söz konusu ise, kullanılacak olan konteynırların temizliği ve güvenliliği de denetlenmelidir. Eğer havayolu ya da denizyolu gibi bir lojistik yöntemi kullanılacaksa, ekipmanların havaalanı veya limanda hassas şekilde yerleştirilmesi ve teslimat noktasına güvenli bir şekilde iletilmesi güvence altına alınmalıdır. Bunun yanı sıra, nakliye süresince maksimum verimliliğin sağlanması adına tek bir yöntemden ziyade intermodal taşımacılık yöntemleri tercih edilmelidir.

Fuar Taşımacılığı Yapan Lojistik Firmalar 
 

Fuar taşımacılığı yapan firmalar arasından tercih yaparken lojistik firmaların sahip olduğu uluslararası lojistik acente ağını değerIendirmek önem arz eder. Ayrıca firmanın sahip olduğu lojistik filo ve araçların da fuar taşımacılığı süreçlerindeki verimin arttırılması ve iş süreçlerinin verimliliği açısından faydalı olacaktır. Tüm bu etkenler de göz önünde bulundurulduğunda doğru fuar stant taşımacılığı ile çalışmanın hem maliyet hem de zaman verimliliği açısından oldukça önem arz ettiğini söylemek doğru olacaktır.

 

Mobilya Fuar Taşımacılığı
 

Uluslararası Lojistik kendi içerisinde bir uzmanlık alanı olarak değerlendirildiğinden, bu alanla alakalı iş kolları da farklı türlerde çeşitlilik gösterir. Mobilya fuar taşımacılığı gibi odaklanmış lojistik hizmetleri, organizasyon ve etkinlik firmaları tarafından sıklıkla tercih edilen ve oldukça önem arz eden bir servis olarak öne çıkar. Birden fazla lojistik filo ve araçların kullanıldığı fuar mobilyası taşımacılığı, firmaların lojistikle alakalı tüm iş yüklerini en aza indirerek zaman ve maliyet tasarrufu etmelerine olanak veren bir hizmettir. Bu bilgiler de göz önüne alındığında bahsi geçen hizmetin yurtdışı organizasyon fuar taşımacılığı firmaları için de uygun ve yoğun talep gören bir lojistik hizmet olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

 

7/24 Müşteri Hizmetleri
Sorularınız İçin Bize Ulaşın!