EN

Intermodal Taşımacılık

Lojistik Çözüm Ortağı

Taşıma teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yeni lojistikte yaklaşımlar ve yönelimler ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında en etkili yöntemlerden olan intermodal taşımacılık, süreç boyunca maksimum verimi ve en hızlı teslimatı gerçekleştirebilmek adına birden fazla yöntemin kullanılmasını ifade eden bir kavram olarak tanımlanır. Kombine taşımacılık olarak da adlandırılan bu yöntem kapsamında karayolu taşımacılığı, havayolu taşımacılığı ve denizyolu taşımacılığı yöntemlerinden uygun olanlar bir arada kullanılır.

Intermodal Taşımacılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Intermodal taşımacılık; lojistik yöntemleri arasında en hızlı en etkili ve maliyet odaklılık açısından en uygunlarından biridir. Bu doğrultuda intermodal lojistik yaklaşımı özellikle uzun mesafelerde tercih edilir. Avrupa nakliye ihtiyacı olan kişilere; karayolu - denizyolu, denizyolu - karayolu ya da havayolu - karayolu gibi bütünleşik yaklaşımları sunan bu model, son derece hızlı teslimat olanağı verir. İntermodal taşımacılık faaliyetleri kapsamında, taşınacak olan malların boyutu veya adeti ne olursa olsun en etkili taşımacılık yönteminin kullanılması esastır. Bu yüzden öncelikli olarak teslimat yapılacak nokta için belirli lojistik hesaplamalar yapılır ve doğru ulaşım olanakları kombine edilir.

Intermodal Lojistik Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Intermodal lojistik faaliyetlerinin birçok avantajı bulunmakla birlikte, bu model öncelikli olarak maliyet odaklı olması özelliğiyle öne çıkar. Taşıma yapılacak noktanın uzaklığı ne olursa olsun en etkili transit, havayolu ya da denizyolu olanakları tespit edilerek en kısa sürede teslimatın gerçekleştirilmesi amaçlanır. Intermodal kapsamında konteyner taşımacılığı ya da havayolu kargo gibi hizmetler de bulunduğundan taşınacak olan mal ve ürünlerin teslimatı en güvenli şekilde gerçekleştirilir. Özellikle Avrupa ülkelerine teslimat için yararlı olan bu yöntem sayesinde tek bir yöntemle günler alacak bir teslimat en uygun maliyetle sadece birkaç günde gerçekleştirilmiş olur.

Intermodal Taşımacılık Hangi Lokasyonlar İçin Uygundur?

Intermodal taşımacılık modeli öncelikli olarak uluslararası nakliye faaliyetleri için uygun olmakla birlikte yurtdışı kargo göndermek isteyenlerin tercih önceliğindedir. Bu doğrultuda Almanya kargo, İngiltere nakliye gibi başlıklarda taşımacılık ihtiyacı olan kişiler intermodal taşımacılık hizmetlerinden yararlanabilirler. Aynı şekilde, deniz aşırı ya da kıtalararası ülkelere taşımacılık için de kombine taşımacılık yöntemleri sıklıkla tercih edilmektedir.

7/24 Müşteri Hizmetleri
Sorularınız İçin Bize Ulaşın!