EN

Medikal Taşımacılığı

Lojistik Çözüm Ortağı

Medikal taşımacılık özellikle tibbi araç ve gereçler sanayisi dahilinde kullanılan ürünlerin, hammaddelerin, kimyasal ve medikal ürünlerin lojistik operasyonlarını kapsayan bir hizmet olarak düşünebiliriz. Medikal malzeme taşımacılığı olarak da değerlendirilen bu lojistik taşıma yöntemi, özellikle medikal malzeme üreten firmaların hedef pazarlara ulaştırabilmeleri açısından önemli bir lojistik hizmettir. Nakliye süreçlerinde kullanılan araçların ilaç taşımacılığı için uygun olması zorunluluğu, bu işi yapan özel medikal taşımacılık firmalarına duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Hatta ilaç taşımacılığı yapan firmaların ISO kalite yönetim sistemi içerisine entegre ettiği GDP Sertifika (İyi Dağıtım Uygulamaları) sürecinde özel ve mal değeri yüksek ilaçların nakliyesini tamamlamak için tercih edilen bir durum olmaktadır.  GDP Sertifikalı araçlar ile Özellikle tıbbi taşımacılık gibi hassas operasyon gerektiren işlerde, bahsi geçen donanım ve serfikaların olmaması durumu ciddi hasarlara sebebiyet vermektedir ve bilinçsizce taşımalar gerçekleştirilmektedir.

 

Medikal Taşımacılık Yapan Firmalarda Olması Gereken Özellikler

Tıbbi ve medikal taşımacılık yapan firmalar, ilaç ve medikal malzeme endüstrisinde uygulanan standartlar gereği uygulanması gereken prosedürleri takip eden lojistik firmalar olarak öne çıkmaktadırlar. Bu duruma bağlı olarak medikal kargo taşımacılığı süreçlerinde kullanılan araçlarda, gerekli güvenlik önemleri ve donanımlarının bulunması hayati öneme sahiptir. Çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçların gerekli taşıma koşullarında  GPD Standartına bağlı kalarak nakliye edilmesi, ilaçların kimyasal yapılarının korunmasına yardımcı olur. Özellikle medikal ürünlerin taşındığı araçların sahip oldukları donanım ve sertifikalar, onların hem yapısal hem de kimyasal bileşenlerinin korunmasına katkı sağlamaktadır.. Bu bağlamda ilaç taşımacılığı yapan firmalar, bahsi geçen teknolojik donanımlar,araçlar ve yönetim sistemlerini kullanarak medikal & ilaç lojistik süreçlerinin güvenliğini sağlamaktadırlar.

 

Kozmetik ve Bakım Ürünleri Taşımacılığı

Kozmetik ve bakım ürünleri taşımacılığı, global pazarda önemli bir paya sahip olan kişisel bakım endüstrisi için oldukça stratejik bir lojistik operasyon olarak değerlendirmek doğru olacaktır. Kozmetik ve bakım ürünleri taşımacılığı gibi lojistik hizmetleri, insan sağlığına direkt etki edecek önemli kişisel bakım ürünlerinin güvenli ve donanımlı olarak sağlıklı taşıma yapmasında sorumludur. Bu durumda nakliye firmaları özellikle karayolu lojistiği ya da karayolu nakliyat da gerekli durumlarda denizyolu nakliyesi içinde lojistik yöntemleri kullanarak kozmetik firmalarının lojistik süreçlerini yönetmekte destek olmaktadırlar. 

 

Medikal Makine ve Ekipman Taşımacılığı

Medikal makine ve ekipman taşımacılığı, tıbbi süreçlerde özellikle hastaneler tarafından kullanılan teknik donanımların lojistiği ile ilgilenen bir iş kolu olarak nitelendirilebilinir. Medikal ve tıbbi cihazlar, yapı olarak hassas malzemeler olmasından dolayı taşınması sırasında gerekli hassasiyet gösterilmemlidir ve gerekli tedbirler alınarak lojistik süreç yürütülmelidir. Özellikle uluslararası gönderisi yapılan medikal ürünlerin, hedef lokasyonlara hızlı ve maliyet odaklı lojistik yöntemlerle taşına bilmesi için denizyolu ve karayolunu da kapsayan entegre taşımacılık yöntemi de başvurulabilinir.

 

Tıbbi Lojistik Süreçlerinde Frigo Taşımacılık Araçlarının Kullanımı

Her şeyden önce uluslararası tıbbi taşımacılık ve uluslararası ilaç taşımacılığı, taşınan malzemelerin kimyasal yapısından dolayı, frigo taşıma araçlarının kullanımı zorunlu kılan süreçlerdir. Yukarda belirtiğim gibi frigo araç alımlarında GDP Süreçine uygun ve GDP Sertifikalı frigo araçlara yatırım yapmak bu taşıma yöntemi için en doğru yatırım olmaktadır. Isı değişimlerine karşı olan medikal malzemeler ya da ilaçlar, frigo taşımacılık yöntemleri kullanılarak taşınmalıdır.Bu yöntemlerin takibi de GPD Sürecine uygun araçlar ve şoför eğitimlerini sık sık yapan firmalar tercih edilmeldir. Aksi halde, lojistiği yapılan ilaçların ya da medikal ürünlerin kimyasal yapılarında çözülmeler veya bozulmalar meydana gelebilir. Bu durum ithalatcı veya ihracatcı firmayı taşınılan malzemenin durumuna göre çok büyük sıkıntılara sokabilir. Bu sebepten dolayı GDP Sürecine dahil olan firmalar her zaman tercih edilmelidir. Aynı şekilde ani ısı değişimlerine karşı duyarlı olan diğer medikal ürünlerde bulunmaktadır. Bu ürünler için  termal taşıma ve lojistik araçlarının kullanılması oldukça önem arz etmektedir.

7/24 Müşteri Hizmetleri
Sorularınız İçin Bize Ulaşın!