EN

Havayolu Taşımacılığı

Lojistik Çözüm Ortağı

Havayolu taşımacılığı, hızlı ve güvenli bir lojistik türü olarak öne çıkar. İklimsel yetersizliklerden ya da yeryüzü şekillerinden dolayı diğer ulaşım çözümlerinin zorlayıcı olduğu noktalarda havayolu taşımacılığı son derece etkili bir çözümdür. Orta ya da büyük ölçekteki uzaklıklar için ideal olmasının yanı sıra karayolu ile günler sürecek teslimatı sadece saatler içinde taşıyabilen havayolu taşımacılığı, diğer taşımacılık yöntemlerine göre daha maliyetlidir. Havayolunun maliyetli olmasının sebepleri, sadece belirli ürün ya da eşyaların taşınıyor olması olarak nitelendirilebilir. Buna bağlı olarak değerli ve hassas malzemelerin taşınması kapsamında havayolu lojistiği en çok tercih edilen nakliye hizmetlerinden biridir.

Havayolu Taşımacılığı Hangi Durumlarda Tercih Edilebilir?

Havayolu lojistiği, genel olarak medikal ürünlerin, bitki, çiçek gibi yaşam süresi kısıtlı olan ürünlerin ya da aciliyeti olan malların taşınmasında tercih edilir. Havayolu nakliyesi için kullanılan uçakların kapasite kısıtları olduğundan havayolu taşımacılığı, genellikle ekstrem boyutlardaki eşyaların taşınması için uygun değildir. Fakat uzak konumlara, hızlı ve güvenli nakliye ihtiyacı olanlar için en uygun yöntemlerden biri olduğunu söylemek doğru olacaktır. Karayolu nakliye nin zaman olarak yetersiz kaldığı yerlerde özellikle denizyolu lojistiğinin uzun termin sürelerinden kaynaklı olarak havayolu kargo taşımacılığı tercih edilme sebepleri arasına girebilir.

Havayolu kargo gönderimi yapmak isteyenler diğer lojistik firmalarının da var olmasından kaynaklı olarak seçeneklerin yoğunluğu rekabeti, dolayısıyla da hizmet kalitesini en üst düzeye çıkaran bir durum olarak değerlendirmek mümkündür. Birden fazla havayolu lojistik firması mevcut olduğundan firmaların genel rekabet ekseninin hizmet kalitesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktada, birden fazla firmanın taşımacılık kapsamında müşterilerine yaratıcı ve hizmet deneyimini zenginleştiren opsiyonlar sundukları da söylenebilir.

Uluslararası taşımacılık için son derece avantajlı olanakları barındıran havayolu lojistiği, özellikle ülkeler arası ya da kıtalar arası boyutta tercih edilmektedir. Bu bağlamda, uçak kargo taşımacılığı Avrupa nakliye gibi başlıklarda en sık tercih edilen lojistik yöntemlerden biridir. Aynı şekilde, hava kargo yöntemleri, diğer lojistik çözümleri ile entegre bir şekilde de kullanılabilmektedir. Karayolu ve transit ulaşım yollarının yetersiz kaldığı noktalarda havayolu taşımacılığı en etkili çözüm olarak tercih edilmektedir. Bir diğer doğrultuda denizyolu ile kıtalar arası boyutta taşınan ürünlerin limanlardan kara içlerinde yer alan lokasyonlara ulaştırılması için de havayolu sıklıkla kullanılır.

Havayolu Taşımacılığı ile Avrupa Nakliye Olanakları

Havayolu taşımacılığı ülke içi noktalar bir takım kargoların taşınması için kullanılabileceği gibi ülkeler arası taşıma ihtiyaçlarına da yanıt vermektedir. Özellikle Almanya, Fransa, İngiltere nakliye gibi başlıklarda oldukça hızlı ulaşım çözümleri sağlayan havayolu, belirli durumlarda karayolu ve denizyolundan daha maliyetli çözümler de sağlayabilmektedir. Eğer taşınacak olan mallar ve ürünler ağırlık, adet ya da boyut gibi belirli değişkenler açısından havayolu aracını kısıtlayacak düzeyde değilse uçak taşımacılığı Türkiye' den Avrupa ülkelerine nakliye amacıyla kullanılabilmektedir.

 

7/24 Müşteri Hizmetleri
Sorularınız İçin Bize Ulaşın!